Vše o bytovém textilu
s odborníkem na bytový textil

Doporučujeme

Vyberte si nové závěsy na okna z široké nabídky moderního bytového textilu na interie.cz.
 
Potahový textil

Potahové látky na vaší sedačku

Potahové látky na vaší sedačku
Pokud tu a tam navštívíte obchod s nábytkem nebo s potahovými materiály, určitě si všimnete, že to, co vidíte mezi regály, se už opravdu značně liší od reality, kterou máte doma. Není divu, i v látkách a materiálech, které zdobí vaši sedací soupravu, dochází k postupnému vývoji.

Myslíte, že nejde udržet krok s novinkami na trhu, aniž byste museli každoročně investovat do nového posezení? Ukážeme si, že opak je pravdou.
Je jasné, že potahové materiály pečlivě vybíráme už v okamžiku, kdy se rozhodujeme pro konkrétní sedačku. Ne vždy si ale po celou dobu využívání sedačky ponecháme původní potahy.

 

Kdy je třeba měnit?

Za několik let používání zjistíme, že i původně kvalitní povrch dostal "zabrat" a postupně se opotřeboval. Také se nám s postupem času můžou prvotní variace a materiály okoukat. V obou případech ale existuje řešení, a to i bez toho, abyste se museli vzdávat své staré sedací soupravy. Jestliže se rozhodnete, že skutečně stojíte o změnu, záleží pak na tom, jak ke změnám přistoupíte.

 

Když se o změny dělíme s odborníkem

Zachovalé sedací soupravy, které hodláme využívat mnoho dalších let, potřebují dohled odborníka, který konstrukci nábytku jednak ošetří, a jednak kvalitně potáhne námi vybranými materiály. Samozřejmě si můžeme nechat poradit i v tom, jakou látku, vzor a barvu vybereme, přesto je v takovém případě nejlepší, když zvážíme použití materiálu sami.

 

Pestrost nade vše

Poslední designerské trendy nám navíc nechávají dveře otevřené. Dávno jsou pryč doby, kdy byla celá sedačka včetně křesel a taburetek potažena stejnou látkou. Dnes naopak vítězí především kombinace barev a vzorů. Pokud vám nechybí odvaha ani fantazie, pusťte se do plánování sami a kombinujte i věci zdánlivě nezkombinovatelné – různě velké vzory, rozličné barevné odstíny a kontrasty. Pokud si ve výběru zase tolik nevěříte, nebo holdujete spíše jednoduchému a umírněnému stylu, nezkazíte nic ani kombinací lehkých pastelových barev v přírodních tónech. Stále moderní jsou pískové, okrové a smetanové odstíny. Nejlepší je pak doplnit takové posezení výraznými polštářky a taburetkami. Co se týče vzorů, mezi kterými můžeme volit, převládají zde spíše menší dekory. Mezi poslední hit patří pruhované vzory, které se dají výborně doladit s motivy na roletách nebo závěsech.

 

Výběr materiálu

Krom barvy a vzorů musíte před samotným čalouněním vybrat také materiál. Mezi nejčastěji používané patří netkané textilie, zejména imitace broušené kůže z mikrovlákna. Tento materiál, zvaný také alcantara, je velmi pevný a také odolný proti oděru. Mimo jiné se dobře čistí a nevsakuje tekutiny. Tuto materiálovou variantu oceníme zejména, pokud vlastníme domácí mazlíčky. Z imitace kůže jdou totiž velmi snadno vysát nebo odstranit zvířecí chlupy. Tkané textilie jsou zřejmě oblíbenější, a to zejména pro svou cenovou dostupnost. Hlavním problémem je ale jejich čištění, které je mnohem složitější než u mikrovlákna. Na etiketě o údržbě nejčastěji zjistíme, že se dají takovéto textilie čistit pouze tepováním suchou pěnou, což sami doma nezvládneme. Kromě toho jsou tyto materiály také více náchylné ke špinění a propouštění vlhkosti.

 

Když změny zvládneme sami

V posledních pěti letech se způsob obměny sedacích souprav značně zjednodušil. Na trhu se totiž objevily elastické potahy, které snadno na sedačku nasadíte a kdykoliv je můžete vyměnit. Problémem je jen to, že v takovém případě musí být vaše sedačka naprosto neporušená. Návleky se totiž nasazují přímo na původní potah a jsou k dostání ve třech standardních velikostech – na křeslo, dvojsedačku a trojsedačku. Kvalitní verze těchto potahů v sobě mívají i 5 % Lycry, což pro vás znamená, že se potah jednoduše přizpůsobí velikosti vaší sedačky, aniž by to bylo poznat. Elastické potahy jsou tvořeny v široké škále příjemných barev a ve třech základních provedeních – žerzeji, mikrovláknu a žakáru. Kromě toho mají všechny potahy uzpůsobenou povrchovou úpravu takovým způsobem, aby byly odolné proti skvrnám a zátěži. Většina výrobců dodává k potahům ve stejném provedení i návleky na polštáře.

 

Zdroj: www.svet-bydleni.cz/bydleni-1/potahove-latky-na-vasi-sedacku.aspx

 

Elastické potahy:

• Potahy s elastickým volánem – pro retro styl vaší domácnosti se zajímavými vzory (od 800 Kč za jednomístné křeslo)
• Potahy s žabičkovým efektem – nařasená varianta (od 1000 Kč za jednomístné křeslo)
• Oboustranné potahy na zip – výrazné motivy, které lze měnit (od 2000 Kč za dvojmístnou sedačku)
• Jednodílné potahy s elastanem – dokonale padnoucí (od 1300 Kč za jednomístné křeslo)

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe