Vše o bytovém textilu
s odborníkem na bytový textil

Doporučujeme

Vyberte si nové závěsy na okna z široké nabídky moderního bytového textilu na interie.cz.
 
Polštáře a polštářky

Rozmazlujte se polštářky

Rozmazlujte se polštářky

Provází nás od narození až po poslední chvíle na tomto světě. Na noc si vybíráme zdravotní na srovnání páteře, na cesty oblíbeného mazlíčka, na sedačce rozhodíme to, co lahodí našemu zraku. Dokonce i v práci si pro větší pohodlí podložíme na židli záda polštářem.

Polštáře pro sladké sny
Všechny ty anatomicky promyšlené tvary, studené pěny s tvarovou pamětí, to jsou báječné věci. Jenže, co si budeme povídat, i od takového polštáře chceme, aby byl krásný. Vždyť uléhání do peřinek je ta nejintimnější chvilka dne a chceme se při ní cítit uvolněně, mít kolem sebe jen to, co nám dělá dobře, co se nám líbí. Takže na kvalitu „spacího“ podhlavníku určitě nezapomínejte, ale dopřejte mu alespoň povlak v barvách, v jakých se vám dobře usíná. Módní trendy raději před spaním pusťte z hlavy. Jestli jste šípková Růženka, dopřejte si polštář plný kvítků. A pokud vám lépe vyhovuje proužek nebo kostička, nedejte si ji nikým vymluvit. Dokonce i vyznavači klasické bílé s brokátovým či damaškovým vzorem tón v tónu mají právo si do ní postel obléknout, i když to právě není v módě.

Co je nejdůležitější? Abyste se ráno probudili dokonale odpočatí. Kdo není alergik, určitě nezatratí jemné husí nebo kachní peří, úžasné je i ovčí rouno. Volte ale raději méně naplněné polštáře, přece jen se lépe slehnou tak, jak to vaše krční páteř potřebuje. Dutá vlákna vybírejte s maximální opatrností, většina těch levných je nepoddajná a pro dobrý spánek naprosto nevhodná. Takže si dobře vyzkoušejte, jestli se vám do polštáře zaboří hlava, klidně si ho v obchodě položte na pult a alespoň na chvilku do něj opřete tvář. První dojem bývá zpravidla správný.

 

Anatomicky tvarované polštáře ze studené pěny vám možná zpočátku budou připadat nepohodlné. A v tom, kdo má spánek neklidný, převrací se a potřebuje si v noci stáhnout pod ouško něco měkkého, nejspíš vyvolají v prvním okamžiku zděšení. Přesto pokus naučit se na takovém polštáři spát stojí zato. Možná vám nakonec přinese právě ten správný efekt klidné noci bez častého obracení, protože vaše krční páteř i hlava budou mít pocit pohodlí.

Polštářky pro potěšení
Je až neuvěřitelné, jak dokážou zútulnit interiér. Přitom jejich místo může být na podlaze, na křesle, na okenním parapetu, na židli, vlastně kdekoliv. Někde plní účel měkkého posezení nebo podložky pod ruce, jinde jsou ale prostě jen dekorací.

Polštářek je jeden z těch bytových doplňků, který z našich domácností nevyženou žádné módní trendy. Kulaté, čtvercové, oválné i obdélníkové mazlíčky mají totiž jednu velkou výhodu – když chcete interiér přizpůsobit módní barvě nebo prostě jen zatoužíte proměnit si trochu obývací pokoj, jídelnu, dětský pokojíček nebo ložnici, stačí se porozhlédnout po novém potahu na polštářky. Dekoračních látek je velký výběr, a když už budou mít nový povlak polštářky, přikupte i kousek na ubrus, prostírání, závěs, přehoz přes válendu. Interiér oživí pestrý polštář se závěsem v základní barvě dekoru povlaku nebo kombinace kostičky a proužku ve stejných barvách.

 

Nechce se vám šít celé povlaky? I ty staré můžete oživit. Stačí třeba přes polštář uvázat mašli v kontrastní barvě nebo na jednobarevný aplikovat kousky pestré látky, z jiné dekoračky vystřiženou květinu nebo třeba sítotiskem na látku přenesenou fotografii vašeho psího miláčka. Okoukané polštářky zvedne také jen kus kroucené šňůry cik cak našité na lícovou stranu, pokud polštářek máte opravdu jen jako dekoraci, můžete využít třeba i umělé květiny, děti potěší z kousků látek vytvořené zvířátko. Ostatně polštář může sám o sobě mít třeba tvar psa nebo kočky. Stačí si trochu pohrát se zbytky látek a vytvořit tělíčko, k němu přidat tlapky a ocásek – nejspíš to nebude čistokrevná rasa, zato v dětském pokoji udělá spoustu radosti.

 

NÁŠ TIP:
Při výběru látek na potah hledejte takové, které se dobře perou. Naducánka si přece alespoň občas bude chtít podložit pod ouško, trošku se s ním pomazlit, takže by měl být pořád čistý a voňavý. Proto také vybírejte nebo šijte povlaky vždycky tak, aby se snadno sundaly – na jedné straně je opatřete knoflíčky nebo zipem.

Text: Gabriela Koulová
 

Zdroj: www.living.cz/interier-styl/rozmazlujte-se-polstarky/2921

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe