Vše o bytovém textilu
s odborníkem na bytový textil

Doporučujeme

Vyberte si nové závěsy na okna z široké nabídky moderního bytového textilu na interie.cz.
 
Ložní prádlo

Od saténu po flanel aneb jak zvolit správné ložní prádlo

Od saténu po flanel aneb jak zvolit správné ložní prádlo
Znáte také ten příjemný pocit, když uléháte do čerstvě povlečené postele? Pokud ano, pak jistě také víte, že je velmi důležité zvolit to správné povlečení.

Existuje nepřeberné množství barev, vzorků, ale také materiálů. Právě použitý materiál ovlivňuje nejvíce kvalitu vašeho spánku. Velmi důležité jsou takové faktory jako schopnost odvádět vlhkost, udržet stálou teplotu či jeho dobrá savost. Možná vás bude ovšem také zajímat snadnost údržby, konkrétně při jaké teplotě lze prádlo prát, zda je potřeba jej žehlit nebo jak rychle látka schne.


Výběr materiálu

 

Půjdeme si nyní tedy vybrat ten správný materiál. Nejpoužívanější je bavlna v různých modifikacích. Mezi její výhody patří prodyšnost, dostatečná savost a výborná schopnost regulovat teplotu, čímž vytvoří pro spánek ideální prostředí. Flanelové povlečení je taktéž vyrobeno ze stoprocentní počesané bavlny s oboustranným vlasem a jeho užitné vlastnosti jsou tedy srovnatelné. Toto prádlo doporučuji používat spíše v chladnější měsících, jelikož se jedná o hrubší látky, které snadněji zahřejí a teplotu také udrží. Pro letní období bych zvolila naopak povlečení saténové, které je vyrobeno z vysoce kvalitní česané dlouhovlákenné bavlny. Tento materiál je velmi měkký a přiléhavý, nicméně jeho cena je vyšší. Můžete také zvolit ložní prádlo froté, které je vyrobeno ze směsi bavlny a polyesteru, což je také příčinou snazší údržby. Je také možné pořídit si povlečení polyesterové, tedy vyrobené z umělých vláken. Tento typ velmi rychle schne, ovšem na druhu stranu nemá moc dobré savé schopnosti. Velmi oblíbenou látkou je také krep, což je měkká tvarovaná bavlna. Uvedla jsem vám nejčastější materiály, přičemž jejich výčet tímto zdaleka nekončí.

 

Jaké vlastnosti jsou důležité?

 

Obecně se lze při výběru držet samozřejmě na prvém místě vašich preferencí, ale také základních rozdílných charakteristik. Tedy umělé materiály sají mnohem hůře než přírodní, naopak je snazší jejich údržba. Platí také, že barevně a designem by povlečení mělo ladit s ostatním vybavením pokoje.
Pokud máte doma alergika, měli byste také vědět, že dnes je již možné pořídit antiroztočové povlečení, které je napuštěno speciální látkou. Vydrží aktivní po čtyřicet praní při 40 °C. Je k dostání v rozličných materiálech, často krepované či saténové.


Jaký rozměr potřebujete?

 

Máte-li vybránu barvu, vzorek a materiál, měli byste se ještě rozhodnout pro ten správný rozměr. V nabídce jsou délky klasické (tedy polštář 70×90 cm, přikrývka 135×200 cm) a prodloužené (přikrývka 140×200/220 cm). Totéž platí o dětských velikostech, které jsou k dostání taktéž v klasickém rozměru (polštář 40×60 cm, přikrývka 90×130 cm) a prodlouženém (přikrývka 100×135 cm). Můžete se také setkat s variantou francouzského povlečení, příp. s jeho prodlouženou verzí. Jedná se o povlečení do manželské postele, které se prodává jako 2+1, tedy 2 polštáře klasického rozměru a 1 přikrývka v klasickém rozměru (210×200 cm) a prodlouženém (210×220 cm).
V tuto chvíli již nezbývá nic víc než zkombinovat všechny vaše nároky na ložní prádlo s přijatelnou cenovou relací a popřát vám klidný a příjemný spánek.

 

Zdroj: www.svet-bydleni.cz/bydleni-1/od-satenu-po-flanel-aneb-jak-zvolit-spravne-lozni-pradlo.aspx

 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe