Vše o bytovém textilu
s odborníkem na bytový textil

Doporučujeme

Vyberte si nové závěsy na okna z široké nabídky moderního bytového textilu na interie.cz.
 
Ložní prádlo

Ložní povlečení a prádlo – luxus v posteli

Ložní povlečení a prádlo – luxus v posteli
Ložní povlečení neodmyslitelně patří k základnímu vybavení každé domácnosti. Nabídka ložního povlečení je na českém trhu rozmanitá, okouzlení nám přinášejí přenádherné vzory, které bychom však neměli upřednostňovat před kvalitou materiálu.

Historie ložního povlečení

Historie ložního povlečení je stará, jako lidstvo samo. V počátcích se používaly především zvířecí kožešiny, které později nahradily primitivní textilie, vyrobené z rostlinných vláken a srsti. Teprve na počátku středověku se objevuje první kvalitní povlečení, jenž vlastnili pouze bohatí a nejvyšší šlechta. Později se stalo ložní povlečení základní výbavou bohaté, zpravidla šlechtické nevěsty, která toto věno přinášela do manželství.

Výroba textilií se rozšířila na přelomu 18. a 19. století, se zavedením průmyslových odvětví, povlečení se postupně rozšířilo téměř mezi všechny vrstvy obyvatelstva. Faktem je, že spánek tvoří nedílnou součást našeho života a patří mezi oblíbené činnosti většiny z nás. Během spánku načerpáme novou energii potřebnou do nastávajícího dne a celkově zregenerujeme organismus. Kvalita spánku by měla být prvotřídní a tudíž bychom se měli zamyslet nad tím, zda nás během spánku obklopuje kvalita.

Nejpodstatnějším faktorem, který ovlivňuje kvalitu spánku, je správný výběr postele, především matrace a volba ložního povlečení.

 

Materiál k výrobě ložního povlečení

Ložní povlečení můžeme vybírat z různých materiálů, k nejčastějším a zároveň nejžádanějším patří bavlna, krep, satén a flanel. Oblíbené jsou tedy materiály přírodní, popř. výběrové směsi přírodních materiálů.

 

Ložní povlečení z bavlny

Bavlna patří k přírodním a zejména nejvíce tradičním materiálům,ze kterých se povlečení vyrábí. Jedná se také o nejžádanější a tudíž nejoblíbenější materiál českého národa. Ono ani není divu, neboť bavlněné povlečení nabízí velmi příjemný dotyk a k pokožce těla, se kterou je ve styku celou noc, je velmi šetrné.

Bavlněné povlečení se také velmi dobře udržuje, je možné jej prát při vysokých teplotách, což zvyšuje hygieničnost a udržuje materiál v krásném stavu.

 

Krepové povlečení je trendy

V současné době vede krepové povlečení, které si získalo oblibu především díky možnosti nežehlení. Krepové povlečení se nekrčí, zachovává si svoji tvarovou stálost, hebkost a krásný vzhled. Krepové povlečení disponuje také vysokými savými vlastnostmi, které oceníme především v období častějšího pocení.

 

Exkluzivním řešením povlečení je satén

Saténové povlečení je již na první pohled velmi nádherné, zaujme především lesklost, který materiálu dodává exkluzivní vzhled. Saténové povlečení je vhodné především pro letní měsíce, jelikož dokáže příjemně zchladit pokožku.

Saténová tkanina je setkána v atlasové vazbě z dlouhých tenkých jemně česaných přízí , jenž má vliv na jemnost a vysokou lesklost materiálu.

 

Povlečení z bavlněného saténu – kombinace bavlny a saténu

Saténová tkanina je setkána v atlasové vazbě z dlouhých tenkých jemně česaných přízí z vysoce kvalitní bavlny, která má podstatný vliv na jemnost a decentní lesklost materiálu, dlouhodobou životnost výrobku. Povlečení vyrobené z bavlněného saténu je velmi jemné a příjemné na dotek a kontakt s pokožkou těla. Narozdíl od klasického saténu, bavlněný satén vůbec nechladí, neklouže a neelektrizuje.

Před vyvařením se bavlna ve výrobě sterilizuje, a tudíž nehrozí kontaminace tkaniny s choroboplodnými zárodky, materiál je hladký a velmi odolný. Bavlněný satén patří k nejexkluzivnějšímu povlečení, které můžeme na českém trhu obdržet.

 

Flanelové povlečení oceníme v zimě

Flanel je pravým opakem saténu, pokud satén oceníme v letních měsících, potom flanel s plnou náručí přivítáme v zimě. Hustota flanelu poskytne příjemné zahřátí a navíc flanelové povlečení dokáže více ochránit polštář a přikrývku, než ostatní předešlé materiály.

 

Návratem z dob minulých je lněné povlečení

K současným trendy materiálům patří len, který se hojně používal v dřívějších dobách, zpravidla v chudých domácnostech. Ovšem síla lněného povlečení zaznamenává boom ve století 21. Oproti původnímu lněnému povlečení je to současné daleko měkčí a s každým vypráním jemnější. Neutrální vzhled lněného povlečení nabízí možnost jeho použití do všech ložnic, všech stylů i barev.

 

Design ložního povlečení

Většina z nás se při výběru povlečení řídí především vzhledem, můžeme tedy mluvit o výběru designovém. Trend ložního povlečení se ubírá směrem k návratu do dávných dob, ovšem s určitou tváří 21. století. Z motivů vedou geometrické vzorce, převládá proužek, kruh, čtverec nebo ovál. Barvy jsou sjednocené, barevně sladěné, motivy jsou abstraktní, neurčité, mnohdy v chaosu uspořádání.

Květy nebo květiny jsou nahrazeny abstraktními pojmy, základem je květina, ovšem celkové pojetí vypovídá o tom, že se v podstatě o květinu nejedná. K trendy vzorům patří abstrakce, geometrie, příroda, svět celebrit a pohádkové postavičky.

Převládají decentní, zejména pak přírodní barevné odstíny a jejich různé kombinace. K designérsky oblíbeným barvám patří odstíny vanilkové, smetanové, čokoládové, zelenkavé a modré. Do módy však vstupují i tmavé odstíny fialové a zlaté, která je zpravidla použita pro konturovací účely, tedy jako prvek zvýraznění.

S barvami však není radno experimentovat, přílišná barevnost škodí, nepůsobí uklidňujícím dojmem a neladí s interiérem ložnice. Vybírejme povlečení, které disponuje maximálně třemi barvami, popř. 5 barevnými odstíny. Volme barvy, které na nás působí uklidňujícím dojmem, barvy neutrální, nedráždivé.

 

Údržba ložního povlečení

 

K nejdůležitějším aspektům, které jsou spojovány s ložním povlečením patří požadavky na údržbu. Během noci vypotí každý dospělý člověk několik decilitrů vody, ačkoli nám to tak nemusí přidat, fakta mluví za vše. Pokud máme kvalitní povlečení s kvalitní výplní, vypocený obsah napovrch nezaznamenáme.

Pravidelná údržba je tedy více než nezbytná a rozhodně bychom ji neměli podceňovat. Většina materiálů je pratelných při 60 ºC, některé materiály můžeme, jiné naopak nemůže sušit v sušičce na prádlo. Ložní povlečení bychom měli prát zapnuté a obrácené na rubovou stranu, jelikož tento postup zaručuje krásný vzhled a dlouhodobou životnost. Také výběr pracího prostředku ovlivňuje kvalitu povlečení, přednost dejme pracímu prostředku gelové konzistence. Ovšem ne všechno ložní povlečení je možné prát při vysokých teplotách, např. satén můžeme prát pouze na 40 ºC.

 

Správný výběr ložního povlečení je velmi důležitý

Jak již bylo řečeno, kvalitu spánku ovlivňuje kvalita povlečení, tudíž bychom výběru měli věnovat patřičnou pozornost. Při výběru ložního povlečení bychom se měli řídit důležitými faktory, mezi které patří dlouhá životnost, snadná údržba, kvalitní a na dotyk příjemný materiál i estetické ztvárnění.

Přednost dejme povlečení, jenž je vybavené zipovými uzávěry, z povlečení nevylézá přikrývka, nerozepínají se či neodpadávají knoflíky, také povlékání je snazší. Syntetické materiály vyměňte za materiály přírodní, které sají pot, nekloužou z povrchu těla, nepřitahují prach a nepouštějí barvu.

Před prvním použitím bychom měli povlečení vyndat z obalu a vyprat, čímž se zbavíme zbytkových barviv a chemikálií, které na povlečení zůstaly při výrobě.


Zdroj: www.rodina-finance.cz/bydleni.202/lozni-povleceni-a-pradlo-luxus-v-posteli.22411.html

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe