Vše o bytovém textilu
s odborníkem na bytový textil

Doporučujeme

Vyberte si nové závěsy na okna z široké nabídky moderního bytového textilu na interie.cz.
 
Ložní prádlo

Jak správně vybrat povlečení

Jak správně vybrat povlečení

Uvažujete -li o koupi nového povlečení, vyberte nejdříve materiál, ze kterého by mělo být povlečení vyrobeno. V dnešní době je výběr poměrně velký - zde uvádíme základní kriteria jednotlivých materiálů:

Bavlna:
povlečení s klasickou plátnovou vazbou, gramáž mezi 120-145 gr/m2, je nutno žehlit, příjemné na dotek většinou je možno prát na 60°C. Praní na vyšší teplotu a žehlení zvyšuje hygieničnost tohoto povlečení. Povlečení vhpdné po celý rok, ale zejména na letní měsíce pro jeho chladivý účinek. nejčastěji kupované povlečení.
 
Krep:
povlečení s klasickou vazbou s krepováním,ke tkaní se používají dva druhy nití - dvě s pravotočivým a dvě s levotočivým zákrutem, gramáž okolo 130-140 gr/ m2.  Není nutno žehlit, většinou stačí vyprat na 40-60°C, lehce odstředit a pak jen vyrovnané nechat uschnout. Krepová úprava zabraňuje zmačkání. Velmi dobře saje pot. Vhodné jak na letní tak na zimní měsíce.
 
Satén:
povlečení tkané v atlasové vazbě v gramáži okolo 125 gr/m2 vytváří charakteristický lesk. Bavlněný satén má lesklou povrchovou úpravu, která mu dodává luxusní vzhled, zároveň jde o velmi příjemný materiál, je však náchylný k drobným poškozením. Saténové povlečení je velmi příjemné v letních měsících, kdy příjemně chladí.
 
Flanel:
povlečení s vyšší gramáží okolo 165 gr/ m2,tkané v šikmé nebo rovné plátnové vazbě, vlas je vytvořen česáním látky, není nutno žehlit, ale po vyžehlení vydrží déle hladké než bavlněné povlečení, jeho hustota lépe chrání přikrývku a polštář.
Je považováno za nejlevnější luxusní povlečení. Vhodné zejména na zimní měsíce.
 
Len neboli kanafas:
povlečení ze 100% lnu, stoprocentně přírodní materiál, čím častěji se pere, tím je více měkne, nepřitahuje prach a dobře saje pot. Nutné žehlit. Chladí - vhodné pro teplejší  měsíce..
 
Jersey:
povlečení z jednolícní pleteniny ze 100% bavlny. Na výrobu se používá stejný materiál jako na prostěradla, gramáž 150-200 gr/ m2. Velmi příjemné na omak, hřejivé.

Mikrovlákno:
moderní trend v povlečení ze 100% polyesteru, umělé textilní vlákno, které je jemnější než jeden DEN ( jednotka vyjadřující tloušťku vlákna), velmi příjemné na omak, lehké a nemusí se žehlit - snadné na údržbu. V létě chladí a v zimě udržuje tělesnou tepltu.
 
Dále si potom zvolte správný rozměr :
Běžný rozměr je 70x90 + 140x200
Prodloužený: 70x90 + 140x220
Postýlka: zde jsou rozměry různé - liší se dle výrobce
Francie: většinou tři rozměry: 200x210, 200x240, 210x240
 
A poslední věc - prostěradlo, neboť jen správně zvolený materiál a  barva prostěradla Vám sladí Vaši ložnici:
Froté - hodí se téměř ke všem druhým povlečení s vyjímkou flanelu, gramáž se liší dle výrobců, kvalitní froté prostěradla mají gramáž okolo 180-210 gr/m2
Jersey - hladké prostěradlo vhodné ke všem typům povlečení, zejména k flanelu, gramáž se opět liší dle výrobce, kvalitní prostěradla jsou od 150 gr/m2
Plátno -klasické a stále oblíbené, hladké, dobře savé a chladivé, vhodné do letních měsíců, dnes se již dělá i do gumy. Gramáž okolo 135 gr/m2.
Mikrovlákno - novinka v prostěradlech, krásně hřejiné, dobře udržující tělesnou teplotu, nenáročné na údržbu, velmi příjemné na omak. Materiál 100% polyester, pro ty, jenž je ještě nedržely v ruce - podobný materiál jako deky z mikrovlákna.
 

 

Zdroj: www.uskritku.cz/uskritku/12-Jak-spravne-vybrat-povleceni

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe