Vše o bytovém textilu
s odborníkem na bytový textil

Doporučujeme

Vyberte si nové závěsy na okna z široké nabídky moderního bytového textilu na interie.cz.
 
Ložní prádlo

Hledáte vhodné povlečení? Lůžkoviny bez námahy? Pro děti?

Hledáte vhodné povlečení? Lůžkoviny bez námahy? Pro děti?

Jaké vybrat lůžkoviny tak, abyste nemuseli žehlit, aby dobře vypadalo, bylo pohodlné a aby třeba nedráždilo vaše alergické díte? Zkuste náš jednoduchý přehled dostupných druhů lůžkovin.

Současná doba klade velké nároky na čas. Proto mějme na paměti nejen barvy a vzory lůžkovin, ale i jejich snadnou údržbu.   době se klade důraz především na jednoduchou údržbu, jinými slovy:

TIP: vybírejte tak, abyste nemuseli žehlit!  Neznamená to, že musíte zákonitě hledat nějaké speciální materiály, ale prostě uvažujte o tom, jak vámi vybrané lůžkoviny budou vypadat, pokud na ně žehličkou ani nesáhnete. Jinak řečeno: některé materiály vypadají hezky i zmačkané. A náš tip?

TIP: ze zkušenosti bychom mohli doporučit len. Vypadá dobře i zmačkaný a je měkký a pohodlný.

A hledáte lůžkoviny pro děti? PAMATUJTE na alergie a volte speciální materiály, které mají označení "vhodné pro alergiky".

A jaké lůžkoviny zvolit? Vyberte si samy!

Povlečení z bavlny:

Je nutno žehlit, příjemné na dotek většinou je možno prát na 60°C. Praní na vyšší teplotu a žehlení zvyšuje hygieničnost tohoto povlečení.

Povlečení z bavlněného krepu:
Není nutno žehlit, většinou stačí vyprat na 40-60°C, lehce odstředit a pak jen vyrovnané nechat uschnout. Krepová úprava zabraňuje zmačkání. Velmi dobře saje pot.

Povlečení z flanelu:

Je zpravidla nutno žehlit, působí subjektivně tepleji, po vyžehlení vydrží déle hladké než bavlněné povlečení, jeho hustota lépe chrání přikrývku a polštář. Je považováno za nejlevnější luxusní povlečení.

Povlečení
ze saténu:

Nutno žehlit. Satén je tkanina v atlasové vazbě. Bavlněný satén má lesklou povrchovou úpravu, která mu dodává luxusní vzhled, zároveň jde o velmi příjemný materiál, je však náchylný k drobným poškozením. Saténové povlečení je velmi příjemné v letních měsících, kdy příjemně chladí.

Povlečení z nežehlivého saténu:

MAKO-satén, není nutno žehlit. Speciální zušlechťovací postup při tkaní zaručuje vyšší lesk tohoto materiálu a zároveň i zvýšenou odolnost tkaniny proti opotřebení. Má nemačkavou úpravu.

Povlečení lněné:
KANAFAS - dnes již měkčí a přizpůsobivější. Čím častěji budete lněné povlečení prát, tím více bude měknout.
Povlečení z damašku: velmi kvalitní bavlněné povlečení, většinou patřilo k základní výbavě nevěsty.

Povlečení z hedvábí: Luxusní povlečení z přírodního materiálu. Velmi lehké, s dlouhou životností nepodléhající módním trendům. Jeho kvalita velmi závisí na druhu použitého hedvábí.

TIP: zkontrolujte zemi původu

U výrobků pocházejících z EU popřípadě USA máte jistotu, že povlečení je skutečně vyrobeno z materiálu, který je deklarován, a při výrobě byla použita nezávadná barviva. Nezapomeňte, že v povlečení strávíte 1/3 svého života a jakékoli závadné látky mohou ohrozit vaše zdraví. V EU je u textilních výrobků tolerováno méně než 5% jiných vláken než je uvedeno na etiketě. Jak pro úpravu tak pro barvení jsou v EU používány pouze chemikálie, které prošly testy a nepoškozují zdraví. Bohužel dnes nalezneme na našem trhu i povlečení, která jsou dovážena z Asie, kde se o přísných normách nedá hovořit.

Další informace a inspirace ve článku Jakou chcete ložnici? Vyvarujte se chyb!

 

Zdroj: www.living.cz/loznice/hledate-vhodne-povleceni-luzkoviny-bez-namahy-pro-deti/2446

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe